Co mi internet dal a vzal

10. května 2012 v 18:11 |  Z deníčku
Když jsem tak přemýšlela před spaním (to přemýšlím, bohužel, nejvíce), napadla mne otázka, jestli mi ten internet vlastně stojí za to. Usínala jsem s myšlenkou, že si všechna pro a proti pěkně sepíšu a usoudím, jestli mi ten internet vlastně stojí za to.

+ Asi jako první věc, kterou jsem díky internetu získala a ohromně si jí vážím, je má znalost angličtiny. Bez internetu bych anglicky neuměla ani žbleptnout (aneb dnešní kvalita výuky na školách...), natož rozumět psaným textům a mluveným slovům. Angličtinu se na internetu učím zábavnou a nenásilnou formou (= protože prostě CHCI): komunikuji s přátely, sleduji seriály v originále, hraji anglické hry, čtu popisky u videí na YouTube a takhle bychom mohli pokračovat do aleluja.


+ Když už jsme u jazyků, věřte nebo ne, v době dnešních jHaZiQoVícH pHaTlAnyČeQ (= jazykových patlanic), mi internet pomohl vylepšit pravopis a způsob vyjadřování. Na tomto blogu se sami můžete přesvědčit, že s časem se zlepšovala i má pisatelská dovednost. Člověk dospívá a za nějaký ten rok či dva se budu hambit i za tenhle článek.

+ Internet je také ohromným školním pomocníkem. Je rychlejší a efektivnější, než-li zdlouhavé hledání doma či v knihovně mezi knihami a časopisy. Pokud se naučíte (což určitě ano) zadávat strýčkovi Gůglovi, či jeho českému bráškovi Seznamovi, ta správná hesla (protože mu nemůžete položit přímou otázku), stane se vaším ohromným pomocníkem při hledání informací na obrovském a stále se rozpínajícím se vesmíru. Pardon, internetu!

+ Kulturní a světový přehled. Kdyby nebylo internetu, prakticky bych nevěděla, co se kde šustlo, o čem se mluví, co je teď kůl či in. Nevím jak vy, ale i já si téměř denně najdu chvilku pročíst si nové zprávy ze světa, ale i z naší malé zemičky. Na zpravodajských serverech ráda sleduji uživatelské diskuze (ani nemám potřebu se zapojovat, jsem jen prostým a tichým návštěvníkem, který sleduje okolní dění), které pak ráda ve škole či jinde probírám s přáteli.

+ Internet (hlavně pak tedy blog) mi dal rovněž mnoho přátel, známých "od vidění", či jiná individua. Mile ráda s nimi komunikuji, diskutuji a vyměňuji názory a tajně sním či přemýšlím, jaké by to asi bylo setkat se s tím, či oným naživo. Jak by naše setkání vypadalo, jak by probíhalo, jak by dopadlo, kde bychom se setkali... aneb zase ta má bujná představivost.

- Určitě mi dáte za pravdu, že internet je neuvěřitelný žrout času. Tedy, když je hnusně, prší a je nevlídně, není jistě žádný hřích sedět doma u počítače a zabíjet čas psaním si s kamarády, hraním her či sledováním videí. To je jistě šlechetné, i když určitě ne tak, jako v posteli pod peřinou s dobrou knížkou. Ale sedět u internetu když je venku teplo a slunečno, to vám povidám, je hroznej hřích.

- Internet = ničitel zdraví. Sezením u počítače (který ani nemusí být připojen k internetu) si zaděláváme na problémy se zády a páteří, záněty karpálních kloubů, problémy s očima či bolavým pozadím. A takhle bychom mohli pokračovat, ale už jen z principu (abych vás nevyhnala od tohoto super hyper úžasného článku ven) tu nechci zdlouhavě vypisovat všechny zdravotní problémy, které internet může způsobit.

Sečteno a podtrženo, myslím si, že internet mi toho více dal, než-li vzal. Za celosvětovou síť jsem nesmírně ráda a doufám, že i v budoucnu budu.
 

12 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Je tento blog přehledný?

Ano. 57.6% (83)
Ne. 42.4% (61)

Komentáře

1 Dendomačiatko Dendomačiatko | Web | 10. května 2012 v 19:18 | Reagovat

Podarený článok, aj mňa to donútilo sa nad tým zamyslieť... ale myslím si to, čo aj ty - internet má viac kladov ako záporov. Ja na internete väčšinou      sledujem dianie zo sveta, pozerám videá, zdokonalujem sa v anglickom jazyku, píšem články a podobne, v podstate skoro to isté, čo ty. Sama si uvedomujem, že mi zaberá veľmi veľa času, ale nie je mi to až tak ľúto (koniec-koncov tu nesedím za fejsbučikom a nechatujem s mojimi ultrakúlovými sámoškami...). Vďaka internetu sa môžem ukázať, prejaviť a je to najmä miesto odpočinku, relaxu... Ale nedá sa povedať, že by som na internete bola závislá. Ako si písala, je doslova hriech sedieť za internetom, keď je vonku krásne. Internet vždy počká...

2 Dendomačiatko Dendomačiatko | Web | 10. května 2012 v 19:19 | Reagovat

[1]: Juj, to je divný komentár... Lady, už mi nikdy neseď na ruke keď niečo píšem! :D

3 Sarafína Sarafína | Web | 10. května 2012 v 20:26 | Reagovat

Zajímavé, já před spaním dřív napřemýšlela spoustu věcí, ale teď poslední dobou, když není na počítači co dělat, tak si lehnu na postel a čekám, jestli se něco mezitím nestane a pak bych se na Pc znovu vrátila, potíž ovšem je, že za několik málo minut usnu a pak mi dělá problém ten počítač vůbec vypnout, natož vylézt z postele.
Takže vlastně nepřemýšlím nad ničím.

Rozhodně jsem už taky přemýšlela nad tím, jestli je pro mě internet dobrý či špatný, nikdy jsem si to ale neujasnila tím způsobem, že jsem si to všechno sepsala jako Ty.
Rozhodně s Tebou ale více méně souhlasím, jen s tou angličtinou... možná máš pravdu, kdyby nebyl internet, tak bych nevěděla, co je to třeba fall, fly atp a dozvěděla se to třeba až teď ve škole. Ale na druhou stranu si to všechno čtu jak se mi zachce a tím pádem  se toho moc nenaučím xDD.

Proč myslíš, že sedět u počítače, když je venku 'hezky' a slunečno je hřích? Já si po většinu času, co jsem na Pc komunikuju s přáteli z blogu, místo toho, abych trávila čas s někým venku, koho po pravdě ani moc nemusím, leze mi na nervy atp? Obzvlášť, když jich takových je moc. Nom a ti, se kterýma bych chodila ven za každou cenu buďto nechcou sami a nebo jdou ven s někým jiným (a ten mě třeba pěkně štve :-D). Takže to je na nic xD.

Ale vážně zajímavá úvaha, skvělý článek! ^^

4 Sarafína Sarafína | Web | 10. května 2012 v 20:50 | Reagovat

To já se taky na hodinách angličtiny nudím, to ale kvůli tomu, že naše učitelka si vždycky usmyslí zahrát si nějakou pěkně nudnou hru, ve který máš jenom vyslovovat anglický slovíčka a pak není divu, že bych zvládla napsat větu tohohle typu: "já být salát, pomazaná okurkový majonéza" xDD.

Jasně, myslela jsem už nad tím, že bych mohla jít sama ven, ale když bydlíš uprostřed velkoměsta, kde jsi ze všech stran obklopená panelákama, tak není vážně co dělat. To bys mohla jen chodit pořád dokola tam a zpátky a přemýšlet, kdy už půjdeš domů.
A nejbližší les je několik kilometrů daleko a kdybych tam šla potají a mamka se o tom dozvěděla, tak dostanu přes hubu :-D.

5 Denny Denny | Web | 10. května 2012 v 21:44 | Reagovat

Také před spaním hodně přemýšlím.

-Ano, angličtina mi jde též lépe. Já se ji především učím na Howrse. Ty slovíčka, učitelka je ze mne nadšená.

-Ano. Já zůstat u Facebooku, píšu taky takhle "hatlapatincky", v podobě slovíček typu ,,LoWIsQUJU tě" apod. Stále se učím se rozvíjet způsob psaní.
//Mimochodem, měla by jsem otázku; kdyby jsi měla čas, mohla by jsi mi prosím k článkům dávat komentáře s chybami? byla by jsem Ti velmi vděčná. ;)

-Já tedy spíše preferuji Google, je spolehlivější. Nu, informace budu hledat i v učebnicích popřípadě knihách, nechci být v tomto "zaostalejší".

-S tím také souhlasím. Vím že zpravodajství je na Seznamu, bohužel tam tak hodně nejsem, tak jen zkouknu nějaký  ten článek se zajímavým nadpisem.

-Já by jsem se s tebou ráda setkala. Ano, internet mi také dal hodně "přátel".

6 Livien Livien | Web | 10. května 2012 v 21:48 | Reagovat

Tak tenhle seznam pro a proti mě hodně zaujal a skoro si říkám, jestli bych si neměla sepsat něco podobného na více aspektů ve svém životě, o kterých vcelku pochybuji. Každopádně s kladnými i zápornými body se zcela ztotožňuji. Asi by můj seznam vypadal hodně podobně. S tím rozdílem, že jsem takovej jazykovej ignorant, že mi nepomáhá ani koukání na seriály v originále. :D

7 Vendy Vendy | Web | 10. května 2012 v 21:59 | Reagovat

Internet je ve své podstatě jeden z nejúžesnějších věcí nebo vynálezů, je fuk, jak se tomu řekne. Opravdu umožňuje propojit svět a normální člověk, který by se nikdy nedostal třeba do Argentiny, může vidět spoustu obrázků nebo fotek, ani nemluvě o různých galeriích. Navíc možnost komunikace, filmových nebo knižních recenzí, prodeje přes e-shopy, informace, které potřebuje, ale i zábava, hry, youtube, zábavná videa.
A blogy. :-D
Jediný zápor - je to hrozný žrout času. A pak je tu možnost zneužití informací, některých fotek, nebo příliš osobních dat. Ale to se snad dá ošetřit - fotky dávat normální a nevyslepičit adresu, jméno, příjmení, datum narození a obvod kolem pasu. :-D
Jinak, myslím, že za tento článek se nebudeš muset "hambit" ani za deset let. Je totiž skvělý. 8-)

8 Das Das | Web | 10. května 2012 v 22:03 | Reagovat

Moje rodina je hlavně velká tím, že mám čtyry sourozence.. JInak vzdálenějších příbuzných a vlastně ani prarodičů moc nemáme. :)

Já taky přemýšlím vždycky před spaním. Ale bohužel to všechno většinou zapomenu. :D
S celým tvým článkem souhlasím. Všechno má své pro a proti. A upřímně, kde bychom dnes bez internetu byli.
Taky jsem se díky internetu naučila dobře vyjadřovat, i když tomu napomáhá to, že hodně čtu. O angličtině ani nemluvně, od druhého stupně jsme neměli žádnou učitelku, která by nás dokopala v hodinách něco dělat, vypracovávat úkoly, učit se na testy nebo prostě jen sklapnout. Takže ve škole toho moc nepoberu, i když se snažím a rozhodně o hodině angličtiny nelítám po celý třídě a podobně. Moc mi v tomhle pomohly filmy.
Souhlasím, že internet toho víc dá než bere. Ale nesmíme to přehánět. :)

9 Haimi Haimi | Web | 10. května 2012 v 22:33 | Reagovat

Musím s tebou se všemi body souhlasit. Ráda bych ještě dodala, že internet mi též pomáhá plnit mé sny. Nebýt internetu, jsem se svými plány do budoucnosti nahraná :D.

10 Mrs. Glowie Mrs. Glowie | Web | 11. května 2012 v 17:55 | Reagovat

Děkuji, to jsem taky chtěla :-). Asi máš i pravdu no ;-). Jsem ráda, že se těšíš ;-) natočím nějaké dneska nebo zítra ;-)
Článek jsem si přečetla a je to pravda no ;-) a taky jsem si představovala u několika lidí jaké by to bylo se s nimi setkat ale nějak jsem s tím už raději skončila, protože stejnak jsou všichni daleko :D. K těm mínusům, to máš pravdu, počítač nebo notebook je žrout času, prosedí se tady několik hodin a stejnak nám toho moc nedá, když se dělají kraviny, jo kdyby se četlo něco tak to jo, ale jakože myslím třeba FB a ták no ;-). A je pravda, že mám Dioptrie 3 a 1.25, což je dost no :D a problémy s páteří taky mám no, ale už to budu hodně omezovat, valí se na mě kupa učení, jenom co vejdu na střední ;-). No nic, jdu si sednout k ptáčatům, čauky :-)

11 Lai Lai | E-mail | Web | 11. května 2012 v 22:03 | Reagovat

Odpusť - než přistoupím k rozboru obsahu, musím se napřed jen tak formálně zastavit na pár jazykových nesrovnalostech. :-)
- V úvodu se Ti nevhodně opakují dvě stejné formulace na konci věty - "(...) vlastně stojí za to. Usínala jsem s myšlenkou, že si všechna pro a proti pěkně sepíšu a usoudím, jestli mi ten internet vlastně stojí za to."
- "Přáteli" s měkkým I, přítel podle vzoru muž. :D
- Za "jazykovými patlanicemi" nemá čárka co dělat; a když už jsme u toho, pochybuji, že slovo jako "patlanice" bys našla ve slovníku (já osobně jej slyším poprvé v životě a pochybuji o tom, že existuje oficiálně), příhodnější je "patlanina". Tu už slovník zná.
- "Hanbit", nikolivěk "hambit" - podle slova hanba. Ano, v tom se často chybuje, neb výslovnost splývá a proto v mluvené řeči někdy mezi M a N téměř nerozlišujeme.
- "Nežli" píšeme dohromady, ježto podmínková přípona -li oddělená znaménkem "-" následuje pouze po slovesu (bude-li, je-li, ukáže-li se). Již jednou jsem Ti o tom podala obsažné expozé. :-)
- "Strýčku Gůglovi" nebo "Stýčkovi Gůglu", nikdy ovšem "Strýčkovi Gůglovi", to týrá jazykocit každého puristy. Shoda koncovek je v tomto případě nepřípustná.
Obecně řečeno - koncovky -u a -ovi vždy střídáme, což předvedu na příkladném spojení:
-) "o panu presidentovi Václavu Havlovi" - správně, koncovka se střídá
-) "o panu presidentu Václavu Havlu" - špatně, koncovka se nestřádá
- "Stále se rozpínajícím se vesmíru" - máš tam dvakrát příslovečnou spřežku "se"
- "... vyměňuji názory a tajně sním ..." - tady chybí čárka před "a", jinak by věta znamenala, že si s nimi nejen vyměňuješ názory, ale také s nimi sníš. ;-) Já vím, je to složité.
To byla zběžné kontrola ve stylu "podívám se - vidím omyl", příliš důkladně jsem se na gramatickou stránku nezaměřila a nevylučuji občasný výskyt jiných chybiček. :)

A teď k obsahu:
Mnoho lidí se vykazuje zvýšenou mozkovou aktivitou při usínání, psychologie tento běžný jev zná a odborně popisuje. Nejaktivnější je pak mozek i ve chvíli, kdy se člověk sprchuje a když si čistí zuby. Možná proto, že dané činnosti jsou plně automatické a my se můžeme soustředit na "let mysli", jak říkají Islanďané. :)
Já osobně také před usnutím hýřím nápady a pokaždé musím mít při ruce poznámkový blok s tužkou.

Poslyš, to "pokud se naučíte" je ošemetné. Jistě, pokud se to naučíte s Gůglem, bude to rychlejší než s tištěnými médii - ale platí to též naopak. Pokud se to naučíte s tištěnými médii, bude to rychlejší než s Gůglem.
Mimochodem, to s tím rozpínáním je nádherně řečeno.

Víš, existuje jedna velmi šikovná věc, jíž se říká NOVINY. Z toho se, pro Tvou informaci, také získává přehled o domácím i světovém dění. :-D
Platí, že informace nalézáme tam, kde je hledáme. Jednoduché, ale je to prostě faktum.

Představuješ si také, jaké by bylo setkat se s mou osobou? Pokud ano, jak dle Tvých představ takové setkání vypadá? Jsem nesmírně zvědava.

Inu, vše závisí na síle naší vůle. Jde o to - umět si poručit vstát od počítače a otevřít knihu. :-)

Závěrem musím poznamenat, že tento článek se Ti vskutku povedl. Zajímavě zvolené a pěkně zpracované téma.

12 Athéna Athéna | 13. května 2012 v 11:00 | Reagovat

No tak to já díky internetu musím nosit brýle a zrak se mi stále zhoršuje. A že bych ho nějak omezila? Ani náhodou! :D

13 Athéna Athéna | 13. května 2012 v 11:00 | Reagovat

Myslím tím, že bych internet nějak omezila. Pochopitelně ne zrak :D

14 Keta Keta | Web | 13. května 2012 v 15:15 | Reagovat

Mám to úplně stejně jako ty; internet je úžasný a hodně mi toho dal :-D

15 ~ Avαηtis ~ Avαηtis | E-mail | Web | 13. května 2012 v 19:36 | Reagovat

Takmer všade súhlasím. Mne dal internet v poslednom čase chuť žiť. A s tou bujnou predstavivosťou to máme rovnako- akurát s inými ľuďmi.

16 Moniska Moniska | Web | 13. května 2012 v 19:56 | Reagovat

Téměř se vším souhlasím, jsem ráda za to kolik skvělých lidí sem tu potkala. Když je hezky tak tu nevysedávám, jen o víkendech nebo večer když mám obstarané mazlíky a tak. :-)

17 Karol Dee Karol Dee | Web | 15. května 2012 v 20:41 | Reagovat

ono to sbližování má kladnou i zápornou stránku, že. člověk se snadněji dostane k lidem, kteří nemají zrovna čestné úmysly. Ale rizika jsou tu vždycky, ať děláme cokoliv. Je na místě být opatrný. Jinak pěkný nový design.

18 Mrs. Glowie Mrs. Glowie | Web | 18. května 2012 v 14:46 | Reagovat

Děkuji :-). Ano tak málo, budu jich dávat po troškách :-) aby jste se měli na co těšit :-)

19 Severka Severka | Web | 18. května 2012 v 15:03 | Reagovat

Rozhodně pravda, musí jen být silná vůle, aby u toho člověk neseděl nonstop.
Za chválu vzhledu díky, ohledně písma - stačí, když dáš na klávesnici Ctrl a + ;)

20 Skříteček2 Skříteček2 | Web | 18. května 2012 v 16:45 | Reagovat

[1]: Teď jsem si uvědomila, že ani já bych neměla litovat všechen můj čas strávený u počítače, když nesedím u Ksichtknihy. :-)

[3]: Výslovnost se učím u seriálů, filmů a videí, neuvěřitelně to pomáhá, zkus to též. :-) Máš pravdu, i já nemám nikoho, kdo by se mnou šel vždycky stoprocentně ven.

[5]: Angličtinu na Howrse už mám vcelku zmáknutou. Jestli je tvá učitelka z tebe nadšená, ze mně by potom snad dostala euforický záchvat. Chyby většinou lidem opravuji automaticky, buší to totiž do očí a ani ty nejsi vyjímkou. Jedině u Monisky už jsem to vzdala. :D Také mám radši Google, ale pššt!

[6]: Sepsat si seznam pro a proti není žádná novinka, určitě si něco podobného udělej, pomůže ti to udělat pořádek ve tvé kebulce. Myslím, že jazykový ignorant zrovna ty nejsi. Upřímně, já jsem už od přírody spíše jazyková, takže mi jazyky nedělají problém a nepostrádám jazykový cit pro češtinu a pro angličtinu (pro francouzštinu ho snad časem získám :-D), možná to tedy bude tím. Ale to by znamenalo, že se toho naučíš stejně jako já, jen za delší dobu, nebo za větší námahu. ;-)

[7]: Snad se zaň hambiti nebudu. :-)

[11]: Chyby jsem si opravila již před týdnem, na odpověď se zmůžu až teď. Na noviny jsem ouplně zapomněla, to je ale ostuda. :-D Noviny prolézám vždy, když se mi nějaké dostanou pod ruce, jen ta tiskařská čerň na mých rukou není ideální. Děkuji za pochvalu. Ohledně setkání - nevím, jak je to možné, ale při psaní části o představách srazů jsem myslela právě na sraz s tebou. Asi bych tě na první pohled nepoznala a nevěděla, co říci. :D Nechci to tu moc rozebírat, někdy to můžeme probrat na Skype soukromě.

[13]: Pochopitelně jsem tvůj předchozí komentář pochopila. :-)

[17]: Děkuji za pochvalu. A jak už jsi tak nějak napsala - kdo je opatrný, tomu by se nemělo nic stát. :-)

[19]: To mi povídej něco o silné vůli. :-D

21 Denny Denny | E-mail | Web | 18. května 2012 v 18:59 | Reagovat

[20]: Mě prosím opravuj. Prostě mi to k článku napiš. ;) Já se chci učit chybami a zdokonalovat se. Pokud mi kritiku napíšeš "normálně", ráda ji příjmu. x)

22 Simík Simík | Web | 18. května 2012 v 19:31 | Reagovat

Ve vším souhlasím:) Určitě to spoustu dobrých věcí dá, ale taky vezme. Napsala bych možná i o úchylech a šikaně přes internet. No, prostě se to nemá přehánět a vše s mírou:)

23 Skříteček2 Skříteček2 | Web | 19. května 2012 v 16:14 | Reagovat

[22]: Úchylové a šikana - upřímně, setkala jsem se na internetu s obojím, ale při psaní článku mne toto téma tak nějak neosvítilo. Možná k tomu něco do článku doplním, možná ne.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.