Blackfish

6. ledna 2014 v 20:40 |  Filmy a seriály
To jsem takhle jednou nad ránem stalkovala Twitter Dylana O'Briena, což nedělám moc často (vlastně skoro nikdy) a všimla jsem si jednoho tweetu, který zmiňoval název Blackfish. Podezřelé slovo naznačující souvislost s faunou samozřejmě okamžitě zachytil koutek mého oka.


Jistě si pamatujete na čtyři filmy o kosatce jménem Willy, který se spřátelil s chlapcem a ten se nakonec zasloužil o jeho svobodu. Willyho role připadla samci kosatky jménem Keiko, který byl později v dobré vůli vypuštěn na svobodu. Zemřel ve věku 26ti let údajně na zápal plic v jednom z mnoha norských fjordů (více o něm případně zde).

V dokumentárním "thrilleru" Blackfish se ovšem nedočkáme tak růžového příběhu. Film vypráví smutný životní příběh samce kosatky dravé, který byl pojmenován Tilikum. V listopadu roku 1983 byl v jeho dvou letech odchycen nedaleko Islandu.


V prosinci roku 2014 bude Tilimu 33 let. Tilikum je největší kosatka dravá žijící v zajetí. Váží přes pět a půl tuny a zanedlouho bude měřit sedm metrů. Má charakteristicky ohnutou hřbetní ploutev na levou stranu, podle níž je spolehlivě rozeznatelný. Tento jev se týká všech samců kosatek žijích v zajetí, ve volné přírodě bylo zaznamenáno pouhé necelé 1% těchto případů.

Ačkoli se jedná o stejný jev, oba samce (vlevo Tilikum, vpravo Keiko) od sebe spolehlivě rozeznáme, svis ploutve je pro každého z nich naprosto charakteristický.

Tilikum měl od chvíle, kdy byl odtržen od matky a celé své rodiny, našlápnuto k tomu, aby se stal zabijákem. Bezprostředně po zajetí byl držen v příliš malé nádrži s dospělou cvičenou kosatkou, oba dva hladovějící a cvičeni metodami, které zahrnovaly tresty. Tilikum byl od starší samice brutálně šikanován bez možnosti útěku. Uvědomovala si, že právě kvůli němu jsou oba dva trestáni.

Po převozu do SeaWorldu byl držen se dvěma samičkami, od kterých byl rovněž šikanován. Ve volné přírodě se samci od skupiny, kde vládne matriarchát, drží dál, v zajetí jim ale tato možnost schází a jsou tak brutálně a opakovaně napadáni. Je znám případ, kdy samec kosatky po takovémto útoku uhynul na vykrvácení. Ve volné přírodě na sebe kosatky nikdy neútočí.

Tilikum je psychicky i fyzicky narušený, zjizvený a traumatizovaný jedinec. Má na svědomí již tři lidské životy a je jisté, že pokud stále bude vystupovat a sloužit jako dárce spermatu, situace se bude opakovat stále dokola. Někteří usilují o to, aby byl vypuštěn na svobodu, já si ale nemyslím, že to je nejlepší nápad. Tilikum si neumí obstarat potravu a pochybuji, že by našel skupinu kosatek, která by ho přijala.

PŘÍTEL. VYHNANEC. ZABIJÁK.

Rozhodně doporučuji snímek shlédnout. Otevře vám oči ohledně kosatek držených v zajetí, jejich chytání a "pobytu" v SeaWorldu. Ve filmu vystupují bývalí zaměstanci SeaWorldu a očití svědkové. Dozvíte se o lžích této instituce a o bránění úmrtí, která zavinil Tilikum, do poslední chvíle. Kvůli jeho chovnému potenciálu je stále držen v zajetí, sloužící jako spermobanka a jako tikající bomba připraven znovu vzít život. Více než polovina kosatek žijících v zajetí má jeho geny a tím se z nich stávají také potenciální zabijáci.

NIKDY NEUVRHNI DO ZAJETÍ NĚCO, CO NEDOKÁŽEŠ OVLÁDNOUT.

Díky tomuto filmu se mi potvrdilo spoustu informací a mimo jiné jsem si zamilovala Tilika samotného. Kosatky jsou nesmírně inteligentní bytosti. Mají dokonce část mozku vnímající emoce, kterou lidé ani nemají. V přírodě se samci dožívají kolem 50 - 60 let, samičky 80 nebo dokonce 100 let. V zajetí kosatky umírají mezi 20. a 30. rokem. Každá skupina kosatek má vlastní jazyk, kterým spolu aktivně komunikují a cizí kosatky si navzájem nerozumí. Žádné dospělé mládě nikdy neopustí svou matku. Samci kosatek jsou mnohem větší, mohutnější a mají prodlouženou hřbetní ploutev, podle které je bezpečně rozlišíme od samiček.

"Když se podívate do jejich očí, je vám jasné, že se někdo dívá nazpět..."


Snímek Blackfish je k mání na Uložto a na serveru Titulky.com jsou k dispozici slovenské titulky. Na oficiálních stránkách filmu se dozvíte spoustu informací a můžete navštívit i e-shop, kde prodávají například trika s motivem filmu (ne, vůbec nic nenaznačuju, ale musíte uznat, že to triko je fakt překrásné).

PS: Doufám, že je zde jasný důvod přiřazení tohoto článku k TT "Psychologie". Aneb brutalita bytosti roste v závislosti na její inteligenci...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Feelingroovy Feelingroovy | E-mail | Web | 6. ledna 2014 v 21:35 | Reagovat

Díky za zveřejnění článku. Sama mám ráda všechno co se nazývá zvíře a nejsem schopná ublížit ani té mouše...(výjimkou je občas komár, budící mě v přesných periodách během celé noci úpěnlivým bzučením do ucha. Blackfish jsem viděla už před dávnou dobou, ale pořád mám občas nehezké sny...měli by se na to podívat všichni, kdo berou zvířata jen jako něco, s čím tady prostě musíme nějak vydržet... ;-)

2 Haimi Haimi | E-mail | Web | 7. ledna 2014 v 9:47 | Reagovat

Díky za tip, na to se určitě podívám. Kosatky mám ráda, jsou zajímavé. Vždy je mi líto, když vidím ty svěšené ploutvičky. Ten film mě zničí, ale musím to vidět.

3 Petrav - ja-psovod.blog.cz Petrav - ja-psovod.blog.cz | E-mail | Web | 13. ledna 2014 v 17:06 | Reagovat

Abych přiznala, jsem takový originál, že jsem nikdy Williho celého neviděla :D :D. Jsem asi moc originální... :D.
Hodně lidí naštvalo, když se dozvěděli, že Willi na svobodu ve skutečnosti vypuštěn nebyl - prý byli i domonstrace... ZNí to hlavně zajímavě proto, že je to reálné, a ne jako dobrodružství Williho...
Páni, kosatky v zajetí umírají oproti těm volně žijícím opravdu hodně brzo...
O tomhle filmu "Blackfish" jsem ještě neslyšela, ale možná se na to někdy podívám - zní to zajímavě :-) :-).

4 Siljera Siljera | 14. ledna 2014 v 20:14 | Reagovat

Tak o tomhle filmu jsem v životě neslyšela. :D Vypadá to vážně zajímavě, možná se na to někdy kouknu, ale nevím, jestli seberu odvahu, tenhle typ filmů mě totiž vždycky úplně odrovná.
Co se týče článku, je krásně napsaný jako vždy, ale musím si rýpnout (umím já vůbec něco jiného, než rýt do jiných lidí?)
Těsně pod obrázky, které znázorňují zahnutí kosatčí ploutve, máš větu: "Tilikum měl od chvíle, kdy byl odtržen od matky a celé jeho rodiny, našlápnuto k tomu, aby se stal zabijákem." Nejsem odborník, ale myslím, že by to správně mělo být "odtržen od SVÉ rodiny".
Také to "nemyslím si, že to není nejlepší nápad" zní trochu zvláštně. Je to, jako bys říkala, že si myslíš, že to je nejlepší nápad, i když to pak vyvracíš. Ale to jenom tak na okraj.

Já kosatky nemám ráda. Asi mě teď sežerete, ale prostě se mi nelíbí. Tedy takhle, zbožňuji všechna zvířata, ale kosatky rozhodně patří mezi ty méně oblíbené. Nevím proč, přijdou mi jako medvědi nebo tygři. Zákeřné. Nebo ani ne zákeřné, prostě nevyzpytatelné a divné. Samozřejmě jsem proti jejich týrání, jsem za to, aby měly spokojený život a tak dále, ale osobně bych s nimi tedy skutečně nechtěla navazovat vztahy.
Chování kosatek mi přijde jako chov tygrů. Nebezpečné a nestabilní. Tohle je jen můj názor, takže to klidně může být jinak, ale zatím mi to přijde tak, že chvíli s kosatkou normálně vycházíš, všechno klape, máte se rádi a to všechno a pak jí najednou rupne v bedně a zabije tě. Stejně jako tygři, kteří tě klidně zničehonic bez zjevného důvodu napadnou, když se k nim otočíš zády, i když je třeba s láskou vychováváš od koťátka. Jistě, že mnoho úmrtí je z toho, že si s tebou tygr chce hrát a neodhadne, jak moc tě může kousnout do krku, nebo ho nějak provokuješ, ale mnoho, mnoho je taky prostě proto, že se chlupáč najednou zblázní. Nevím, prostě mi kostaky přijdou jako velmi nedůvěryhodná zvířata.
Taky mě překvapilo, že mají kosatky údajně tak rozvinutou empatii. Na druhou stranu ta věta, že lidé toto centrum ani nemají mi přijde vůči nám krutá. Jistě, je to fakt, ale vyznívá to, jako že kosatky jsou o tolik empatičtější než my, protože mají centrum v mozku, které rozeznává emoce, i když mě upřímně přijde, že žádný jiný tvor tady na zemi nemá takovou schopnost empatie jako člověk (až teda na vyjímky typu já a jiní narušenci, kteří v mezilidských vztazích dokonale plavou).
Každopádně díky za tip na film a nové infomrace. :)

5 Skříteček2 Skříteček2 | Web | 14. ledna 2014 v 21:33 | Reagovat

[4]: Rýpnutí bylo naprosto nepatrné a jsem za něj vděčná. Takhle to totiž vypadá, když někdo píše odstavce na přeskáčku a nevěnuje dostatek pozornosti tomu, aby si uvědomil, že čeština (narozdíl od angličtiny) zájmeno svůj má. Už mě za to asi dvakrát zdrbnula Lai a já si to opravdu pamatuji, myslím na to a opravuji se, ale občas prostě to přepínání jazyků v mozku nefunguje na 100%. :D

K medvědům a tygrům jsi kosatky přirovnala velice vhodně, máš pravdu. Medvědi jsou ještě horší než tygři, protože medvědi nekomunikují pomocí mimiky ve tváři. V naprosté většině incidentů s tygry, které tu popisuješ, jde o překvapivě primitivní pud (nebo instinktivní snaha si hrou cvičit lov), kde zákeřnost nehraje roli, jde spíše o fatální lidskou neznalost či nepozornost. Tygr přirozeně útočí na kořist zezadu na krk. Ať se k němu kdokoli - byť i jeho chovatel vychovávající ho od kotěte - otočí zády, měl by počítat s tím, že tygr po něm pochopitelně skočí. Kočka také bez váhání chňapne po lidské ruce a poškrábe ji, přestože to je v rámci hry. Proto také v Indii nosí lidé do přírody masky, které mají obličej vzadu. Jak jednoduchá, primitivní a naprosto účinná obrana.

Zpátky ke kosatkám - nemyslím si, že u nich by bylo zabíjení otázkou instinktů nebo pudů. Myslím si, že zabíjejí z podobného důvodu jako lidé, kde jsou hnacími motory nenávist, šikana, utrpení a podobně.

Těžko říct, zda právě tahle část mozku souvisí s empatií, ale je to dost dobře možné. Přijde ti tohle sdělení kruté, ač je to prostý fakt, stejně jako to, že lidé nemají křídla. Zdá se nám, že žádná jiná bytost už nemůže mít větší schopnost empatie než máme my, ale podle mě je to otázka jen naší omezené představivosti. Stejně jako to, že já si nedovedu představit, že je Vesmír nekonečný a stále se rozpíná.

Doufám, že se na film nakonec podíváš, fakt, že někoho odrovná, je přece moc dobře. Na mě měl stejný účinek. :-)

6 Siljera Siljera | 15. ledna 2014 v 15:31 | Reagovat

[5]: Ano, to znám. :D Stává se mi to pořád, takže mám pro tvou chybu naprosto pochopení, ale když to někde vidím, musím si prostě rýpnout. :D Co se toho týče, je to vlastně zajímavé, že je čestina jeden z naprosto minimálního počtu jazyků, které má to nádherné "svůj". Tohle zájmeno úplně miluji. Je tak geniální! :D Nepoužiješ ho a najednou má věta úplně jiný smysl. Nikdy nepochopím, jak bez něj jiné národy můžou existovat. :D

Ano, máš pravdu. Asi jsem se jen špatně vyjádřila. Oni JSOU dokonale předvídatelní, ale ta jejich předvídatelnost je tak ohromná, že se člověku prostě nechce věřit, že by to vážně udělali. Koneckonců je to chování nám úplně neznámé. Člověk, když už někoho napadne, většinou nenapadá zezadu. Člověk chce vidět strach a bolest a tak podobně. I když například znásilnění se prý většinou dějí tak, že na tebe někdo skočí zezadu. Ovšem tito -filové jsou narušení, takže se asi nedají započítat do průměru obyvatelstva. Větina lidí před tím, než tě napadne, řekne něco jako takové to klasické: "Hej ty!", nebo "Naval prachy!", či tak podobně. :D Ale tygříci jsou prostě úplně jiní. I když... Když se dva tygři perou, tak na sebe taky neskáčou zezadu. Nejspíš jde při napadnutí člověka skutečně o něco úplně jiného, spíše o strategický útok, než že by šlo o boj (jestli chápeš, jak to myslím).
A ano, máš pravdu, medvědi jsou ještě horší. Mě medvědi vždycky děsili. To už bych radši skutečně byla s tygrem než s medvědem.
A co se týče těch masek, ano, také jsem to slyšela. Je to rozhodně zajímavé, ale z nějakého jiného zdroje, který si teď bohužel nevybavím, jsem se zase dozvěděla, že to je pověra, že by ty masky opravdu zabíraly. Obecně je to tak (prý), že tygři-lidožrouti na nějakou dobu dali pokoj, stopovali člověka s maskou na hlavě aniž by zaútočili, ale po pár měsících si na namalované ksichtíky zvykli a zase začali řádit. Takže je otázka, jestli je to opravdu tak spolehlivé.

Co se týče těch kosatek, já skutečně nevím. Proč zabíjí? Je to velice těžká otázka, ale v zásadě to asi bude tak, jak říkáš.

Ano, chápu, že jde pouze o fakt, ale ten způsob, jakým je podán, vyburcoval mou lidskou hrdost. :D
Empatie... No, já nevím, samozřejmě, že zvířatům do hlav nevidím, takže to NEMŮŽU žádným způsobem vědět jistě, ale prostě si myslím, že žádný tvor nemá takovou schopnost empatie, nebo minimálně takovou touhu pochopit toho druhého jako člověk. Ono ostatně schopnost empatie není jenom o soucítění s člověkem. Schopnost empatie je prosté vcítění se a je jedno, jestli se do někoho vciťuješ, abys mu pomohla, nebo ho naopak zranila a podvedla.
Já říkám, že každý lovec potřebuje empatii, aby dokázal správně štvát oběť, takže tygři určitě nějakou mají. Společensky žijící zvířata musí mít empatie ještě víc, aby se mezi sebou nepozabíjela, takže například vlci, nebo právě kosatky mají určitě empatii velmi rozvinutou. A teď člověk. Už dávno se neživíme jen lovem, už dávno to není o tom "nejsilnější zvítězí". Zvířata určitě mají empatii, ale přeci jen vcítění se do kořisti, nebo jiného člena tlupy není zas až tak děsně komplikované. Ale člověk? Čím se živíme? Je nás hrozivě moc. Jediný způsob, jak se dnes prosadit, jak dnes přežít, je pro nás manipulovat s okolím, nějakým způsobem neustále přemýšlet o tom kdo, co, proč, jak a co z toho budu mít já. Vezmi si, že například zvířata rozhodně nemají takové konvence jako my lidé. Zvíře se neztrapní tím, že řekne něco hloupého, zvíře se neztrapní tím, že si v dospělosti hraje, případně že se sexuálně ukájí na veřejnosti, či tak podobně. Ale my? Neustále musí lidská bytost přemýšlet nad tím, jestli se neztrapní, jestli někoho neurazí, jestli tohle, jestli támhleto...
Vezmi si, že lidé vymysleli etiketu, aby se nikdo necítil uražen. Aby nikdo nikomu neublížil, pravidla slušného chování... To je velmi silný příklad velmi rozvinuté empatie. Vnímáme i velice jemné detaily. Myšlenkově jsme skoro jistě výš než zvířata. Skoro určitě přemýšlíme v mnohem komplikovanějších pojmech než ony. A čím "výš" jsme, tím více ale o to banálnějších problémů musíme řešit a tím větší procento těchto problémů spočívá právě v mezilidské komunikaci, která je čím dál tím jemnější a tím pádem složitější. Úspěch získáváme tak, že manipulujeme s lidmi, ať už v dobrém nebo špatném, vše se teď řeší jen a jen přes společenské vztahy. Přijde mi naprosto logické, že máme větší empatii než zvířata. Nemyslím si, že jsme nějací "vyvolení", nebo něco a tak máme větší empatii, myslím, že se to po nás prostě chce. Stejně jako tygr musí být silný. On je silný, my jsme slabí, ergo potřebujeme inteligenci a empatii.
A už třeba jen to, že lidé STUDUJÍ psychologii, tráví miliardy hodin tím, že přemýšlí nad pohnutkami druhého, pořád se pídí po tom proč a jak, píší knihy o psychologii, dělají výzkumy... Zvířata to nedělají.
Je to tak, že lidé jsou neuvěřitelně složití. Podobně jako ženy, které přemýšlí složitěji než muži, trpí častěji neurózami a poruchami rozumu, tak i my máme mnohem více vyšinutých osob ve svých řadách než zvířata. Čím složitější stroj, tím snáze se pokazí. To jsme my. Jsme tak složití, že nám snadno něco cvakne v mozku a jsou z nás blázni. Myslím, že například u zvířat nebude procentuálně tolik bláznů jako u nás. Lidé tedy empatii využívají, ale i zneužívají, každopádně v ní ale musí být dobří.
A taky, dejme tomu, že u zvířat se nejspíše nikdy nevyskytne nějaký Hitler, nebo Stalin, protože na to jednak zvířata nemají prostředky, aby udělala světovou válku a pak taky asi nemají takový rozhled, aby se v nich vůbec mohla probudit taková hrozná touha. Na druhou stranu, zvíře podle mě není schopno takové míře pomoci jako člověk. Když si vezmeš charity, humanitární pomoc, dávání peněz žebrákům atd., zvířatům by to podle mě vůbec nedávalo smysl. Lidé pomáhají i lidem, které nikdy neviděli, nikdy neuvidí a nemají k nim žádný vztah. Myslím, že zvířata by pomohla členovi své smečky, ale opravdu by nepomohla smečce někde na druhé straně zeměkoule, kterou ani nikdy neviděla. Nemají ten rozhled. Jak by mohla zvířata vůbec vědět, že někdo takový tam na druhé straně existuje? My to víme jen proto, že jsme si vyvinuli takové informační kanály, kterými se nám to donese. Myslím si prostě, že máme mnohem větší možnosti než zvířata a proto i máme mnohem větší citový, rozumový a empatický rozsah než ony. Nejsme vyvolení, jenom jsme si to tak zařídili. Těžko posuzovat, ale myslíš si třeba, že zvířata přemýšlí o smrti? O filozofických otázkách života? Myslíš, že jejich myšlenky přesahují nějaký nezbytně nutný rámec, třeba "Kde najdu nějaké další jídlo?", "Jak to zařídím, aby mi to jídlo vydrželo, co nejdéle?" atd.? Já osobně (je to jen můj názor a rozhodně se nemusí shodovat s tvým) si prostě myslím, že zvířata se musí moc snažit. Jsou příliš zaneprázdněna tím, že musí přežít. Každý den je boj o přežití, kdykoliv může přijít hlad, kdykoliv se může stát něco hrozného, kdykoliv mohou přijít o mláďata... Zatímco lidé? Nemusí se strachovat o svou existenci, jídlo jim ve většině případů jde přímo do huby, mají stabilní úkryt, většinou jim nic bezprostředně nehrozí a tak mohou začít přemýšlet. Myslíš, že třeba takoví lidé v Africe, kteří se potácí uprostřed občanské války, snaží se přežít a mají hlad, přemýšlí o tom, jak vzniknul Vesmír, co je to blesk, jestli je země kulatá? Pochybuji. Jsou příliš zaměstnaní svou snahou přežít. My se snažit nemusíme. Většina lidí má zaměstnání, jistý příjem... Máme čas. Jsme hýčkaní a rozmazlovaní, můžeme si dovolit být zvědaví a zkoumat a přemýšlet. Takže myslím, že naše inteligence je prostě vedlejší důsledek lenosti a pohodlnosti. Je to hrozně divné a vlastně svým způsobem i dost kruté k jiiným druhům, ale podle mě to tak prostě je. My museli přežít díky svému mozku, jiná zvířata díky svalům. Z dlouhodobého hlediska se nám to vyplatilo, ale z ještě dlouhodobějšího hlediska je to zase dost rizikové. Děláme hrozné věci, které se nám určitě vrátí. Na druhou stranu, zvířata by si podle mě ani neuvědomila, že dělají hrozné věci. A to je další věc. Lidé mají výčitky svědomí. Nemyslím si, že je zvířata taky mají v takové míře jako my. Svědomí evidentně vzniká v bytostech výchovou a lidé ho potřebují k manipulaci jinými osobami. V tom to je. Naučíme dítě lítosti a výčitkám svědomí, abychom ho mohli zvládnout. Ten problém je, že jsme teď až moc úzkostní a humanističtí. Jen si vem, jak urputně a naprosto zbytečně a nelogicky chráníme menšiny, které nepotřebují být chráněny, protože proti nim nikdo nic nemá a je to jen ta naše přehnaná schopnost soucitu, kterou zvířata evidentě ani nemají. Pokud by ji měla, ani by se nenažrala. "Och! Chudák králíček, nemůžu ho zabít... Radši umřu hlady..."  
No, prostě myslím, že jsme něco trochu jiného než zvířata. Jsme ve své podstatě také zvířata, ale velmi, velmi zvláštní. Někdy v dobrém, někdy v zlém. A to je vlastně taky ono. Vymysleli jsme si dobro a zlo, ale to taky není nic pevného a objektivního. Je to výmysl, který jsme si vytvořili v palici kvůli empatii. Dobro a zlo je jen výchova, jen standart nastavený společností. A proč? Aby se lidmi dalo manipulovat, ano, ale také kvůli soucitu. Takže já si prostě myslím, že naše empatie je rozvinuťější než ta zvířecí.
Páni, tak dlouhý komentář. :D Nemám sílu to po sobě kontrolovat, ignorujte prosím veškeré chyby. :D

7 Skříteček2 Skříteček2 | Web | 15. ledna 2014 v 22:50 | Reagovat

[6]: Věta má jiný smysl pouze v některých případech, například tady v tom mém si zachovává svůj (! :-D ) smysl. :D

Přijde mi, že srovnávat tygry-lidožrouty a "normální" tygry je něco jako míchat jablka a hrušky. Je docela logické, že proti lidožroutům přestanou masky relativně rychle být účinné, protože lidožraví tygři budou člověka, jakožto osvědčenou kořist, vyhledávat, tím pádem si na masky zakrátko zvyknou.

Vážně se mi líbí, jak jsi odůvodnila svůj názor na to, že lidé mají určitě velmi rozvinutou empatii. Díš pravdu pravdoucí. Na druhou stranu, společenský způsob života kosatek nemáme prozkoumaný natolik do hloubky, abychom mohli jednoznačně říct, že nemají empatii vyvinutější než lidé. Víme jen, že k tomu mají potřebné fyzické i psychické předpoklady. Vem si například takové říční delfíny - ti, kteří žijí v kalných řekách - a jejich loveckou taktiku. Při svém naprosto dokonale synchronizovaném lovu nekomunikují, aby nevyplašili hejno ryb, které ženou před sebou. Nedomlouvají se, jestli se všichni otočí na levý nebo pravý bok, na kterém zabláceném břehu výpad provedou příště, nebo jak daleko od sebe navzájem jsou.

Ještě se pozastavím nad tím, jestli si myslím, zda zvířata přemýšlí o smrti. Je prokázáno, že některá zvířata na vyšší inteligenční úrovni si uvědomují sebe sama. Neznamená to hned, že se pitvoří v otázkách smrti, to neříkám - ale je to možné.

Koneckonců, abych pravdu řekla, sama nejsem moc dlouho schopná "uvědomovat si" smrt. Uvědomění mě zasáhne vždy náhle při nějaké činnosti, srdce mi udělá jeden obrovský a bolestivý stah a uvědomění je v tu ránu pryč. I když chci a soustředím se na jeho podržení, zmizí. Přijde mi to hrozně zvláštní a nevím, jestli to je tak i u jiných lidí. Zajímalo by mě to, ale nikdy mě nenapadne se na to zeptat, protože ve společnosti na to zkrátka nemyslím a nedokážu se soustředit na to "uvědomění si" smrti. :-D

"inteligence je prostě vedlejší důsledek lenosti a pohodlnosti". Myslím si, že tahle rovnice je trochu jinak. Vynecháme-li ty žvásty o fyzických parametrech člověka, myslím si, že je to přesně naopak, tedy že lenost a pohodlnost jsou důsledkem vyšší inteligence. Možná spíš ta pohodlnost, kdy si spoustu úkonů usnadníme právě díky naší inteligenci.

Výčitky svědomí. Určitě je nemají pouze lidé. Pokárej psa a pak zkus říci, že psi nemohou mít výčitky svědomí. Lze vůbec prohlásit opak něčeho, co právě vidíš? :-D

8 Victoria Victoria | Web | 18. ledna 2014 v 23:48 | Reagovat

Zajímavý článek... Já mám ke kosatkám trochu vlahý vztah, protože mě upřímně děsí a nadzvedává ze židle jejich způsob lovu; samozřejmě znám zákon přírody o tom, že přežije nejsilnější jedinec, ale jak si s těmi ubohými tuleni pohazují mezi sebou to je prostě... Zvrácená hra. chápu, že je to způsob obživy, že toho roztomilého tuleně prostě sežerou, ale ať to udělají a nehrají s ním a nemučí ho...
Každopádně nepopírám ani to, že kosatky jsou nesmírně inteligentní tvorové a mořské světy, delfinária a podobné "vynálezy" považuju za týrání a zneužívání zvířat, kde je cvičí jako nějaké roboty, aby za potravu panáčkovali a dělali věci, které jim nejsou přirozené.
Bohužel v jeho případě nemůžu podporovat vypuštění do volné přírody, on by se o sebe nepostaral... :-(

9 Vendy Vendy | Web | 19. ledna 2014 v 11:25 | Reagovat

[6]: Tak tohle je námět na další článek. Spousta zajímavých myšlenek!

Ke kosatkám samotným - taky mi nejsou moc sympatické, i když inteligenci jim neupírám. Ale pro týrání nejsem, nějaká delfinária taky nemusím, i když chápu, že je to část turistického ruchu a živí se na tom spousta lidí, co si budem povídat.
Ale cvičit delfíny a kosatky snad nebude tak zlé (i když nevím, jaké používají cvičební metody), horší je, jak píšeš, chudák drženej jako plemennej samec. :-?  Vypustit zpátky do moře? To by asi už nepřežil.

10 Skříteček2 Skříteček2 | Web | 19. ledna 2014 v 20:01 | Reagovat

[8]: Jenže o to právě bohužel jde... ony si s tuleni hrají, protože se nudí, je to prostě projev té inteligence. Stejně jako lidé. Také mi to vždy drásá srdce. Představa, co si ten lachtan nebo tuleň musí prožít před smrtí...

[9]:[8]: Myslím si, že by spíš byl problém ho nějak začlenit do nějaké skupiny -trápí se samotou v zajetí a trápil by se i v přírodě, kde by ale mohl uniknout před případným utiskováním. Ale toť jen můj skromný názor.

11 Das Das | Web | 24. ledna 2014 v 22:00 | Reagovat

nedočkala.. u nás sice padalo, ale na zemi nic nezůstalo. Stačí ale vyjet pár kilometrů za město a tam sníh je.. A já bych přála aspoň to štěstí tomu psovi, aby se letos mohl pořádně vyválet ve sněhu. :-|

Tento film mě moc neláká, ale mě poslední dobou neláká žádný film ani seriál - asi jsem se trochu překoukala o vánočních prázdninách. :D Ale film vypadá dobře, krásně jsi to popsala a možná, že někdy na něj kouknu, páč jsem zvědavá na to, jak funguje chov v zajetí.. Četla jsem třeba knihu Vlci u dveří a ačkoliv tam byli také v zajetí, tak jsem nemohla chovatelům nic vytknout, většina vlků se měla dobře a nestrádali, i když ne vše je vždy kladné..
Díky Tobě jsem se dozvěděla mnoho informací o kosatkách, za což jsem Ti vděčná. Podle mě jsou to tvorové budící respekt, hlavně když pomyslím na to, jak dlouho tady na Zemi žijí a ještě k tomu přidám věk jednotlivých jedinců. Je to obdivuhodné a možná i k zamyšlení - hlavně to, že ve volné přírodě na sebe neútočí, ale zajetí dokáže změnit jejich  přirozené chování (což je asi dost pochopitelné).Také mě překvapilo, že si cizí kosatky navzájem nerozumí. Jak jsou si lidé podobní se zvířaty.. :)

12 Skříteček2 Skříteček2 | Web | 24. ledna 2014 v 22:20 | Reagovat

[11]: Tak jako na potvoru je tady sněhu až dost a ten, kdo by ho ocenil, nemá žádný. :-D Murphy byl génius. :D

Tu knížku si někdy musím přečíst, slyším na ní jen samou chválu. A ano, také mě ta podobnost skoro až dojímá...

13 Das Das | Web | 24. ledna 2014 v 22:29 | Reagovat

[12]: Já ten sníh zas tak moc nechci, ale asi bych ráda věděla, že je leden. :D
Ano, je to úžasná knížka mohu jen a jen doporučit!

14 Karol Dee Karol Dee | E-mail | Web | 27. ledna 2014 v 20:38 | Reagovat

Zní to hrozivě. Znova a znova mě ohromuje, jakých zvěrstev jsou lidi schopni. Kdykoliv vidím v televizi Zachraňte Williho, zdrhám pryč, protože mi to vždycky připadalo strašně smutné. Na tenhle snímek vážně nebudu mít odvahu.

15 Bety Bety | Web | 31. ledna 2014 v 20:19 | Reagovat

No, takhle. Obecně se nedá říct, co je těžší a lehčí. Protože každému to bude připadat jinak. Mně přišel francouzák lehčí, ale to, že jsem přestoupila byla jedna z nejlepších věcí co jsem ve svém životě co se týče studia udělala. :-) Tak to gratuluji!

Děkuji moc! :))

Ale co by to bylo za štěně, kdyby za mnou cupitala jak robůtek a v kotci sama parkovala.. To by nebyla žádná sranda. :D Nevím, zda by mi reklamace prošla. :D

Jinak šup, odpověz na ty seriály. :D Včera jsem koukala na poslední díl teenwolf a bomba! Dnes kouknu na TVD.

16 Bety Bety | Web | 31. ledna 2014 v 20:27 | Reagovat

Achjo, teď na to koukám. Včera jsem ti sem psala komentář a on tu není..

Tak znovu.. O tom filmu jsem nikdy neslyšela, ale je to zajímavé. Asi na to kouknu. Když jsem byla malá, hrozně jsem měla kosatky ráda. :D A hrála jsem takovou tu hru - zoo tycon a stavila si tam jen akvárka pro kosatky.. achjo. :D
Jinak, přijde mi zajímavé, jak se samcům v zajetí ohýbají hřbetní ploutve. Čím to je?

A co říkáš na seriály? Teen Wolf zatím super podle mě! Druhá půlka řetí série je paráda. Jediné co mě fakt štve je ta šikmooká :/ Ne, rasista fakt nejsem, ale  prostě.. Vůbec mi tam nesedí a ještě k tomu jak leze za Scottem (a on pak za ní).. A vím, proč zrovna pro tuhle roli obsadili japonku, teda měla by být aspoň.. ale i tak. Prostě chci aby byl s Alison, achjo. Jinak dost bych uvítala další scény s kojotodlakem. Ta Maya (?) se mi moc líbila, ale od té doby tam nebyla. A taky víc scén s Derekem!
A Stiles, čím dál lepší! A fakt jsem si oblíbila Lydii a dovjčata. :D

A TWD.. viděla jsi ten předposlední díl? Dopadl skvostně. Jsem z toho úplně nadšená, teď jdu koukat na nejnovější a jsem zvědavá, jak se to bude dál vyvíjet.

Dál koukám na the originals, ale přestávají mě bavit.. Je to pořád o tom samém.

A začala jsem koukat na nový seriál - Reign. Víš o čem je? Je to taková CW slátanina pro náctileté holky, ale není to nejhorší.. no, možná je, ale celkem mě to baví.

A taky čekám na další seriál - Vampýrská akademie.. Četla jsem knížky a strašně se mi líbily, takže jsem zvědavá na seriál. Ale nevím no :/ uvidíme. Pilot má vyjít v únoru.

17 Skříteček2 Skříteček2 | Web | 1. února 2014 v 0:38 | Reagovat

[16]: Zoo Tycoon, o tom mi něco povídej, kosatky byly v jedničce i dvojce vydařené a taky jsem se jich nemohla nabažit. :D

Nikdo pořádně neví, čím se jim ty hřbetní ploutve ohýbají, já si myslím, že to je buď nedostatek nějaké látky (například minerální), nebo to souvisí s psychikou. Lidé také mají zranění, která se nehojí, protože je to úzce spjaté s psychikou. A když tu mluvíme o tvorech, jako jsou kosatky, myslím si, že by to v jejich případě nebyla úplná blbost.

18 Smirkú Smirkú | E-mail | Web | 15. února 2014 v 15:30 | Reagovat

"brutalita bytosti roste v závislosti na její inteligenci" kde jen jsem to už viděla? Nebyl to náhodou Tvůj status na skypu? :D
Film jsem nikdy neviděla a pravděpodobně o něm slyším poprvé, ale hádám, že dřív nebo později se ocitne na mém už tak dlouhém seznamu filmů, které chci zhlédnout.

19 Skříteček2 Skříteček2 | Web | 15. února 2014 v 22:44 | Reagovat

[18]: Bystrá hlavička. :-D Nechci se nějak chlubit nebo tak něco, ale je to z mé hlavy. :D

20 Smirkú Smirkú | E-mail | Web | 2. března 2014 v 0:03 | Reagovat

[19]: Smekám! :D Když už jsme u těch statusů na skypu, tak větička "Každý pes si zaslouží domov, ale ne každý domov si zaslouží psa" je taky z Tvé hlavy? :-)

21 Skříteček2 Skříteček2 | Web | 3. března 2014 v 21:34 | Reagovat

[20]: Ne, to ne, to je od Cesara Millana. :-)

22 K. K. | E-mail | Web | 16. března 2014 v 14:51 | Reagovat

Jako malá jsem byla v delfináriu, kde mají právě i cvičené kosatky a mým dětským snem bylo stát se jejich cvičitelkou. Čím jsem starší, tím víc mám pocit, že tohle není správné..

Přiznám se, že na ten film bych asi odvahu neměla, ale třeba se někdy podívám.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.